      • Schneider Contactor LC2D25F7C
      1/1
      Schneider Contactor LC2D25F7C
      Number of poles
      3P
      power pole contact composition
      3 NO
      Rated working voltage [Ue]
      Power circuit: <= 690 V AC 25...400 Hz
      Power circuit: <= 300 V DC
      Rated working current [Ie]
      25 A 60 °C) on <= 440 V AC AC-3 for power circuit
      40 A 60 °C) on <= 440 V AC AC-1 for power circuit