      • Schneider Contactor LC1D50AE7C
      1/1
      Schneider Contactor LC1D50AE7C
      Number of poles
      3P
      power pole contact composition
      3 NO
      Rated working current [Ie]
      50 A (at <60 °C) at <= 440 V AC AC-1 for power circuit
      80 A (at <60 °C) at <= 440 V AC AC-3 for power circuit
      Control circuit voltage
      48 V AC 50/60 Hz