      • Schneider Contactor LC1DT40MD
      1/1
      Schneider Contactor LC1DT40MD
      power pole contact composition
      4 NO
      [Ue] rated operational voltage
      Power circuit: <= 690 V AC 25...400 Hz
      Power circuit: <= 300 V DC
      [Ie] rated operational current
      40 A 140 °F (60 °C)) <= 440 V AC AC-1 power circuit
      control circuit type
      DC standard
      [Uc] control circuit voltage
      220 V DC
      auxiliary contact composition
      1 NO + 1 NC
      [Uimp] rated impulse withstand voltage
      6 kV IEC 60947