      • Schneider Contactor LC1F400F7
      1/1
      Schneider Contactor LC1F400F7
      [Ue] rated operational voltage
      <= 1000 V AC 50/60 Hz
      <= 460 V DC
      [Ie] rated operational current
      500 A 104 °F (40 °C)) <= 440 V AC AC-1
      400 A 131 °F (55 °C)) <= 440 V AC AC-3
      motor power kW
      75 kW 400 V AC 50/60 Hz AC-4)
      200 kW 380...400 V AC 50/60 Hz AC-3)
      220 kW 415 V AC 50/60 Hz AC-3)
      250 kW 440 V AC 50/60 Hz AC-3)
      257 kW 500 V AC 50/60 Hz AC-3)
      280 kW 660...690 V AC 50/60 Hz AC-3)
      185 kW 1000 V AC 50/60 Hz AC-3)
      110 kW 220...230 V AC 50/60 Hz AC-3)
      [Uc] control circuit voltage
      110 V AC 40...400 Hz