      • Schneider Contactor LC1D40AKUE
      1/1
      Schneider Contactor LC1D40AKUE
      poles description
      3P
      power pole contact composition
      3 NO
      [Ue] rated operational voltage
      Power circuit <= 690 V AC 25...400 Hz
      [Ie] rated operational current
      60 A 140 °F (60 °C)) <= 440 V AC-1 power circuit
      40 A 140 °F (60 °C)) <= 440 V AC-3 power circuit